top of page

História

História „Starej nemocnice“

Mestský palác Krečmáry-Geramb, alebo „Stará nemocnica“ na ulici A. Pécha č. 5 má dlhú a pozoruhodnú históriu, presahujúcu päť storočí. Po objekte Komorského dvora (Kammerhofu) patrí k najväčším stavbám meštianskeho charakteru v Banskej Štiavnici. Je dôležitý aj tým, že spája prvky meštianskej a šľachtickej architektúry v polovici 18. storočia. Už jeho lokalizácia približne 100 m od hlavného historického námestia a v blízkosti dominanty Banskej Štiavnice – Starého zámku, napovedá o jeho význame a statuse majiteľov. Prešiel pozoruhodným vývojom a rozsiahlymi prestavbami od dvoch stredovekých gotických domov z konca 15. storočia, cez renesančnú prestavbu na štvorkrídlový objekt s vnútorným dvorom a arkádou, na barokový a neskôr klasicistický palác, ktorého hlavnými znakmi sú jednoduchosť, funkčnosť a elegancia.

stará nemocnica_edited.jpg

Stará nemocnica v Banskej Štiavnici z konca 50.tich rokov minulého storočia

Z historických prameňov pochádza síce najstarší údaj z roku 1579, ale v zadnej časti domu na prízemí sa nachádza renesančný portál s vročením 1578 a erbom, takže dom je  určite starší. Na erbe je vyobrazené kladivko a želiezko – symbolika baníctva a písmeno J. Ide pravdepodobne o začiatočné písmeno najstaršieho zisteného majiteľa mešťana, ťažiara Jána (Johann) Kastnera. 

WhatsApp Image 2022-06-25 at 9.23.14 PM.jpeg
WhatsApp Image 2022-06-25 at 9.23.14 PM-2.jpeg

Renesančný portál z roku 1578 sa nachádza na prízemí pred zadným vchodom do budovy. Južná

strana štvorcového nádvoria.

Po smrti Jána Kastnera mestský palác prešiel rukami mnohých vlastníkov. Medzi najvýznamnejšie rodiny, ktorým patril, bola rodina Jána von Krecsmáry. Ján Krečmári zastával významné funkcie v komorskej a mestskej správe ako sekretár Hlavného komorsko – grófskeho úradu, banský sudca, mestský notár, člen mestskej rady. Rodina patrila k najbohatšej a najvýznamnejšej v meste. V tomto období sa zaužíval názov Krečmáriovský dom. Zhotovitelia záznamov ho v pozemkovej knihe zaradili do kategórie waldbürgerský (ťažiarsky) dom – Waldbürger Haus. Domy tejto kategórie patrili najbohatším vrstvám (ťažiari, obchodníci) a boli lokalizované v historickom jadre mesta. Nižšiu kategóriu tvorili meštianske domy (remeselníci, drobní obchodníci), najnižšiu v okrajových častiach banícke domy (Heuer Haus).

 

Rodina nadobudla veľký majetok v meste a okolí. Hospodárili napríklad aj v pivovare vo Vyhniach. Neskôr sa však potomkovia Jána von Krečmériho zadĺžili a to zasiahlo aj do osudu ich paláca, ktorý po vyrovnávaní dlhov, strát a následných predajov sa dostal do vlastníctva Ignáca Viktora von Geramb v roku 1784. Už v tom čase sa tam nachádzala časť nemocnice, priestory bývania majiteľa, poslucháreň Baníckej akadémie, knižnica, kabinet modelov, byt banského radcu, laboratórium profesora Mikuláša Jacquina. Barón Mikuláš Jozef von Jacquin bol profesorom chémie a mineralógie na novozaloženej Banskej akadémii (najstaršej vysokej školy svojho druhu na svete) v Banskej Štiavnici – v tom čase treťom najväčšom meste Uhorska. Vymenovaný bol dňa 13. júna 1763, na základe rozhodnutia Márie Terézie. Predtým však v rokoch 1754 až 1759 uskutočnil na základe požiadania Františka Štefana Lotrinského expedíciu do Karibiku a Ameriky, kde zbieral nové rastliny a zvieratá pre cisárske záhrady vo Viedni a zámok Schönbrunn. Pamätná tabuľa Mikuláša Jozefa von Jacquina sa nachádza na priečelí mestského paláca na pravo od hlavnej brány.

Nikolaus_Joseph_von_Jacquin_2.jpg

Barón Mikuláš Jozef von Jacquin,, maľovaný portrét od Fügera

Ignác Viktor von Geramb ho dal v rokoch 1785 – 1788 prestavať na klasicistický palác s unikátnymi nástennými maľbami v miestnostiach na poschodí. Rodina von Geramb pochádzala z mestečka Freistadt v Hornom Rakúsku, časom sa rozvetvila a ich rodové línie siahali okrem Banskej Štiavnice aj do Viedne a francúzskeho mesta Lille. Do Banskej Štiavnice prišiel približne v roku 1687 Franz Gottlieb von Geramb, ktorý pôsobil vo funkcii skúšača drahých kovov v Banskej komore. Z jeho troch synov (František, Ferdinand, Ján Jozef) vynikol ten posledný. Ján Nepomuk Jozef von Geramb bol najvýznamnejšia osobnosť banského podnikania v 18. storočí. Povolaním bol komorský pokladník, cisársko- kráľovský radca, prísediaci Hlavného komorskogrófskeho úradu, hlavný hospodársky

 

inšpektor hút a stúp v celej Dolnouhorskej banskej oblasti. Taktiež založil Gerambovskú úniu, najväčšiu súkromnú ťažiarsku spoločnosť svojho času v Uhorsku (zanikla v roku 1906). Na fasáde domu sa dodnes zachoval erb datovaný rokom 1778. Ján Nepomuk je pochovaný vo farskom kostole Nanebovzatia Panny Márie a jeho honosný epitaf sa nachádza v bočnej lodi

kostola na druhom pilieri.

Geramberb kostolík.JPG

Erb Gerambovskej Banskej Únie zo Schopferštôlne s vročením jej založenia 1752

Okrem baníctva sa niektorí členovia rodiny preslávili vo vojenstve. Syn Jána Jozefa Ignác Viktor von Geramb slúžil ako major v jazdectve. Vo viacerých historických prameňoch sa uvádza, že dom patril majorovi Gerambovi (Major Gerambische Haus). Po smrti Ignáca Viktora von Geramba v roku 1788 sa mestský palác dostal do majetku mesta, napriek tomu, že mal svojich dedičov – 6 detí s manželkou Klárou rodenou Rozenzwigovou. Pravdepodobnou príčinou predaja sa stala zadĺženosť. Od roku 1800 sa majiteľom stala nemocnica sv. Vavrinca (Sankt Laurentii Spital). Do roku 1891 slúžil dom aj pre edukáciu Akadémie a vpredu určitý čas sídlil Okresný súd s väznicou. Neskôr na rozhraní 19. a 20. storočia sa realizovala rozsiahlejšia vnútorná prestavba za účelom výhradného využívania pre nemocničné účely a premenovala sa na Mestskú verejnú nemocnicu sv. Alžbety. Po februári 1948 na Nemocnicu s poliklinikou. Od roku 1949 bola budova nemocnice zaradená do štátnej zdravotníckej správy a jej činnosť ako nemocnice fungovala do roku 1992.

IMG_20210817_0937323.jpg
WhatsApp Image 2022-06-25 at 9.25.04 PM.jpeg

Okná gynekologického oddelenia, rok 1978

Nádvorie nemocnice z roku 1955

Odvtedy objekt chátral, kým sa na ňom v roku 2018 nezačali reštaurátorské a stavebné práce. Od roku 2021 je objekt mestského paláca opäť obnovený. Majiteľmi objektu sú viacerí vlastníci. Mnohí z nich dali zreštaurovať na vlastné náklady nástenné maľby, ktoré boli značne poškodené. Mestský palác začína svoju novú púť v nových obnovených priestoroch, slúžiac ako dotyk s históriou pre mnohých majiteľov a návštevníkov tohto svedka histórie jedného z najúžasnejších miest Slovenska.

Zdroje:

Čelková, Mária. Stavebno-historický vývoj objektu Krecsmáry-Geramb, spätého so začiatkami výučby na baníckej akadémii v Banskej Štiavnici (História, Architektúra, Nástenné maľby). In Vivat Akadémia Banská Štiavnica 2013, s. 158-171.

Čelko,Mikuláš. Dom na ulici Antona Pécha č.5 v Banskej Štiavnici, 2017, s. 4-12.

 

Internet:

https://sk.wikipedia.org/wiki/Mikul%C3%A1%C5%A1_Jacquin

http://karstenivan.blogspot.com/2016/06/gerambovska-rodina-v-stiavnickych.html

bottom of page